Słowo wstępne Dariusze Łukaszewskiego, prezesa Polskieskiego związku tenisowego

Szanowni państwo,

Jesteśmy dumni, że w 2024 roku odbędzie się trzecia edycja polsko-czeskich turniejów U12. Jest to unikalny projekt, w który zaangażowały się Polski Związek Tenisowy i Czeski Związek Tenisowy. Jest to również wynikem wieloletniej coraz ściślejszej współpracy między obiema organizacjami, co pozwala nam na wspólną wymianę doświadczeń, ale także tworzy możliwości rozwoju sportu dla młodych graczy z obu krajów. Projekt realizujemy przy wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki.

W pierwszej edycji "2022 Czech-Polish Friendship Tour U12", która odbyła się w czterech miastach (w kwietniu w Opawie, w maju we Wrocławiu, w sierpniu w Ostrawie i we wrześniu w Bytomiu), najlepsi w klasyfikacji generalnej byli Polak Sebastian Tejerina i Czeszka Kristyna Přikrylová. Sebastian otrzymał stypendium sportowe w wysokości 15 000 PLN finansowane przez Polski Związek Tenisowy. W drugiej edycji zwycięzcami w kategorii U14 zostali Mateusz Nowak z Polski i Elly Meszárošová z Czech. W kategorii U12 dominowali Šimon Janoušek i Anna Jančaříková.

Wsparcie młodych talentów już w najmłodszych kategoriach wiekowych może przynieść w przyszłości kariery takie jak Igi Świątek, Huberta Hurkacza, Magdy Linette czy deblisty Jana Zielińskiego. Mamy nadzieję, że wkrótce będą ich śledzić obiecujący juniorzy tacy jak Martyn Pawelski, Olaf Pieczkowski, Tomasz Berkieta czy Weronika Ewald, którzy od tego roku są finansowo wspierani przez PZT Team.

Należy podkreślić, że na czterech turniejach w ramach halowych mistrzostw Europy drużyn 2023 tylko Czesi wystawili pełne składy czterech zespołów, podczas gdy Polska miała reprezentację w trzech, ponieważ drużyna U16 zajęła siódme miejsce w Brześciu. Niemcy, Wielka Brytania i Turcja również wystawiły trzy zespoły. Jest to doskonałym dowodem na to, że inwestycja w rozwój serii polsko-czeskich turniejów jest bardzo dobrym kierunkiem.

Dariusz Łukaszewski, prezes Polskiego związku tenisowego

Słowo wstępne Jana Dohnala prezydenta miasta Ostrava

Szanowni przyjaciele sportu,

Jest mi bardzo miło, że w imieniu Miasta Statutarnego Ostrawy mogę powitać i gościć młodych tenisistów z dwóch zaprzyjaźnionych i bliskich regionów: Morawsko-Śląskiego Województwa i Województwa Śląskiego w Ostrawie. Miasto Ostrawa słynie jako "miasto sportu" i aktywnie wspiera szczególnie sport młodzieżowy. W stolicy Morawsko-Śląskiego Województwa przywitamy młodzież tenisową młodszych i starszych kategorii wiekowych interesującego projektu Czesko-polskiej przyjaźni i jestem przekonany, że ponownie podkreślimy Ostrawę na sportowej mapie. Ta już trzecia edycja będzie świętem nadchodzącej generacji tenisistów i pogłębieniem współpracy między bliskimi, transgranicznymi regionami i miastami.

Na pewno nawiążemy do sukcesów czeskiego i polskiego tenisa i jako prezydent, odpowiedzialny między innymi za sport miasta Ostrawy, jestem gotów nadal wspierać i aktywnie pogłębiać współpracę między czesko-polskimi miastami.

Chciałbym podziękować organizatorom, zawodnikom i zawodniczkom, trenerom i widzom za piękny sport i z hasłem "Tenisiści, raz jeszcze i nie po raz ostatni, witamy w Ostrawie!"

Jan Dohnal, prezydent Miasta Ostrava

Słowo wstępne Jana Krkošky marszałka województwa 
Morawsko-Śląskiego

Szanowne panie, szanowni panowie,

turniej tenisowy młodzieży Czech - Polish Friendship Tour odbywa się w tym roku już po raz trzeci. Jest to świetna okazja dla młodych tenisistów i tenisistek z Czech i Polski, aby nie tylko zmierzyć swoje umiejętności i siły. Mają również wspaniałą możliwość spotkania się, wzajemnej motywacji i kto wie, być może uda im się nawiązać nowe przyjaźnie.

Sport nie powinien bowiem polegać tylko na pucharach i ciężkiej pracy, to styl życia, który ma ogromny wpływ na rozwój, zdrowie, ale także nastrój dzieci i młodzieży. Dlatego region Morawsko-Śląski kontynuowanie wspiera zdrowy ruch młodego pokolenia i jest również partnerem turnieju Czech - Polish Friendship Tour.

To wydarzenie jest również doskonałym przykładem współpracy transgranicznej między naszymi krajami lub regionami przygranicznymi. Programy współpracy transgranicznej finansowane przez Unię Europejską mają pozytywny wpływ także na rozwój regionalny, realizujemy szereg projektów nie tylko w dziedzinie sportu, ale również np. turystyki, kultury czy transportu. Te programy są częścią celu Europejskiego Terytorialnego Współdziałania, wspierają partnerstwo między różnymi krajami i regionami oraz znacząco wzmacniają spójność Unii Europejskiej. W końcu to już 20 lat od chwili, kiedy Republika Czeska wraz z Polską i innymi krajami wstąpiły do Unii Europejskiej.

Wierzę, że Czech - Polish Friendship Tour stało się nieodłączną częścią życia sportowego u nas. Wszystkim uczestnikom życzę wspaniałych występów i dużo szczęścia, fanom tenisa interesujących doświadczeń sportowych, a organizatorom turnieju spokojnego przebiegu wydarzenia.

Jan Krkoška, marszałek województwa Morawsko-Śląskiego